The Saving Advice Forums - A classic personal finance community.

what is your current price for a gal of milk?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • what is your current price for a gal of milk?

    Ours just jumped up to $4.29.

    A year ago (I found an old receipt) I paid $3.19 for the same brand of milk.

    This is why I have been cooking with powered milk.

  • #2
    the grocery store charges about $4 but the super walmart charges 2.69 macedon ny

    Comment


    • #3
      Our store brand is 4.29 and the name brand is 4.89

      Comment


      • #4
        2% was $3.99 full price/$6.50 for 2 gallons
        Last edited by MonkeyMama; 12-05-2007, 10:10 AM.

        Comment


        • #5
          2 gallons for $5.75

          I was actually just researching this since I never understand why people say powdered milk is cheaper. Just came across a site that said the price of dry milk had recently spiked higher than the cost of fresh so that may be it. Here that 2 gallons in dry milk costs closer to $9. Must be because cows are raised in Colorado, all I can think of.

          Comment


          • #6
            $3.96 on the last trip to Wal-Mart ... Deep South

            Comment


            • #7
              $2.87 at the Commissary in RI

              Comment


              • #8
                Don't buy fresh milk. I only buy canned milk for cooking and powdered milk for cooking, so I don't know the fresh gallon prices.

                Best price on canned is $0.63, and a can dilutes to 3 cups. Since there are 16 cups in a gallon, that works out to $3.36 per gallon.

                I don't know how much we paid for the dry milk back in August, so I can't calculate that.

                If I buy fresh milk again, it will most likely be for yogurt making. One still comes out ahead making yogurt from fresh milk as opposed to buying it at the grocery.
                "There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid

                "It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Caoineag View Post
                  2 gallons for $5.75

                  I was actually just researching this since I never understand why people say powdered milk is cheaper. Just came across a site that said the price of dry milk had recently spiked higher than the cost of fresh so that may be it. Here that 2 gallons in dry milk costs closer to $9. Must be because cows are raised in Colorado, all I can think of.
                  I can get a container of dry milk for $7 that will make 11 gallons. I use it in my baking, cooking, puddings, hot cocoa......

                  Comment


                  • #10
                    I think two years ago there was ta thread on this, and the price I paid was almost 5$!!! currently it fluctuates between $2.50 and $3 at BJS for 2%...The grocery stores run 50 cents to a dollar more.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mom-from-missouri View Post
                      I can get a container of dry milk for $7 that will make 11 gallons. I use it in my baking, cooking, puddings, hot cocoa......
                      Oh I wish, I buy 2 gallons every 2 weeks but the most common size of dry milk (aka not going out of my way to find it) costs $7.53 and makes only 1 1/2 gallons. I think the actual price of dry and fresh are equal in my area (if you can find the dry in bulk sizes, usually not) but the fresh is always on sale so it comes out cheaper.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Caoineag View Post
                        Oh I wish, I buy 2 gallons every 2 weeks but the most common size of dry milk (aka not going out of my way to find it) costs $7.53 and makes only 1 1/2 gallons. I think the actual price of dry and fresh are equal in my area (if you can find the dry in bulk sizes, usually not) but the fresh is always on sale so it comes out cheaper.
                        That's interesting. The most common size here makes 2 gallons. I don't think I've ever seen a 1 1/2 gallon box.

                        A long time ago the savings in using powdered milk used to be significant. I agree with you that it usually saves little anymore. The price relative to fresh has risen.

                        I use dry milk in recipes for making my own bulk, ready-to-go mixes for cornbread, waffles, pancakes, biscuits, breadmaker, and hot cocoa. Savings are made when putting these ingredients together as compared to buying the convenience mixes in the store, and I still get convenience at the ready.
                        "There is some ontological doubt as to whether it may even be possible in principle to nail down these things in the universe we're given to study." --text msg from my kid

                        "It is easier to build strong children than to repair broken men." --Frederick Douglass

                        Comment


                        • #13
                          I buy whole milk and mix it with half water to get an approximate 2% milk. The taste is indistinguishable from 2%. I mix it at the time of use.

                          Comment


                          • #14
                            In the city where I live, in the gas station it costs $4.99, in grocery stores it costs $2.60

                            Comment


                            • #15
                              Ours is down to $3 a gallon, gas is down to $2.76-what will I do with all the extra $$

                              Comment

                              Working...
                              X